RADONOVÝ INDEX STAVBY přehodnocuje radonový index pozemku projektant z projekčních podkladů o podmínky realizace stavby , ten je podkladem rozhodnutí o výběru protiradonových opatření !!!, hodnotí se :
● umístění objektu v terénu, hodnotí se výšková poloha základové spáry odlišná od hloubky 0,8 m pod terénem, tím se případnou změnou objemové aktivity radonu (OAR) na této spáře. V případě izolace objektu, kde se uvažují s nadzemními základy nebo umístění budovy ve svahu s opěrnou zdí popř. s odvodněním základů, proto se změny OAR proti radonovému indexu pozemku nepředpokládají.
● změnu plynopropustnosti podloží na úrovni základové spáry (např. trvalé odvodnění objektu) nebo nejčastěji pod základovou deskou použitím vysoce propustného hutněného štěrku při změřené plynopropustnosti nízké a střední, tuto změnu provádí projektanti u 95% staveb. Z těchto parametrů pro případ nadzemních základů radonový index stavby lze vyjádřit zjednodušenou uvedenou tabulkou, který je podkladem volby variantního řešení protiradonových opatření.
● umístění obytných místností
- v kontaktním podlaží - nejběžnější řešení bez vlivu na změny
- oddělení technickým, podzemním nebo izolačním podlažím
• nevětraným, snižuje náročnost protiradonových izolací
• větraným, snižuje výrazněji náročnost protiradonových izolací
- mimo styk s podložím s větráním pod objektem (stavba na pilířích)protiradonová opatření vlastně nejsou vyžadována
● použití odvětrání podloží
● použití ventilační vrstvy pod/nad izolací
Dále z projekčních podkladů se doplní další podmínky, které jsou také zcela zásadní:
● pozitivní faktor - způsob větrání objektu, vybavení technologií větrání
● rizikový teplotní faktor (podlahové topení)