RADON + plicní rakovina - radon-expert.cz

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

RADON + plicní rakovina

Radon jako plyn je členem rozpadové řady radioaktivního uranu, uran obsahuje v ČR téměř všude geologické podloží, jeho množství z pohledu historie lidstva je neměnné. Radon prostupuje skrz základovou desku objektů. Radon se váže na prach a vytváří dceřiné produkty, radioaktivní aerosol po vdechnutí je zachycen v plicích, následné jaderné ozáření lidského organizmu je  příčinou vzniku RAKOVINY PLIC. Největší rozsah ozáření lidského těla ročně je právě z přírodních zdrojů / z radonu. S rostoucí dávkou ozáření se zvyšuje pravděpodobnost vzniku onemocnění. Proto bylo přistoupeno   stanovení zákonných podmínek související s ozářením z přírodních zdrojů v obytných prostorech.  Náklady na preventivní opatření tj. měření a protiradonovou ochranu u nových objektů proti  celkovým nákladům výstavby jsou přitom relativně nízké. Pro následné opatření prováděné protiradonové oochrany jsou třeba řádově vyšší náklady.

Radonovou problematikou (u nové a i stávající výstavby) se zabývá zákon č.18/1997 Sb. ve znění zákona č.13/2002 Sb. (atomový zákon), ochrana proti radiaci je upřesněna ve vyhlášce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost č. 307/2002 Sb. a ukládá se sledovat, posuzovat a usměrňovat  i ozáření osob z přírodních zdrojů a to z důvodů prevence proti plicní rakovině.
Statistiky uvádějí DŮVODY RAKOVINY PLIC  84 % je vlivem KOUŘENÍ a 16 % je OZÁŘENÍ RADONEM. Ročně onemocní cca 6.000 lidí rakovinou plic, z toho způsobenou radonem je cca 900 případů.

NÁDORYČeská onkologie za posledních 15 let udělala obrovský krok dopředu. Šance na přežití je stejná v ČR jako v západních zemích u rakoviny prsu, tlustého střeva a konečníku, štítné žlázy a varlat. Nadprůměrná je u močového měchýře. Nejmenší naděje však je u rakoviny plic, jícnu, žlučových cest a mozku. V ČR je cca 320 tis. nemocných rakovinou, každoročně přibývá cca 65 tis. nemocných a cca 28 tis. nemocných zemře. 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky